Nie jest łatwo podnieść się z wygodnej kanapy, wyjść z domu i wykonać trening. Na myśl przychodzi wiele wymówek: brak czasu, zmęczenie, inne obowiązki i... wiek. Każdy z nas może, a nawet powinien regularnie ćwiczyć, bez względu na wiek. Ważne jest, aby wybrać aktywność idealną dla siebie.
Gdy masz 20 lat...
Twój organizm jest jeszcze bardzo młody i stale rośnie. Kości są wytrzymałe, a ścięgna elastyczne, dlatego nawet ciężkie kontuzję szybko się regenerują. Każdy, nawet najdrobniejszy trening daje dobre rezultaty. Organizm ma dobrą wydolność tlenową, jesteś w stanie dużo ćwiczyć, bez widocznych objawów zmęczenia. Jest to czas w którym ciało uczy się wykonywać poszczególne ćwiczenia. Łatwiej jest także wyrobić nawyk praktykowania aktywności fizycznej, który może towarzyszyć Ci całe życie. Młodość to czas, w którym możesz wybrać dosłownie każdy rodzaj treningu. Jeśli nie wiesz co wybrać, możesz pokusić się o ćwiczenia interwałowe, które zawierają zarówno elementy treningu siłowego jak i treningu cardio. Niezmiennie od rodzaju treningu konieczny jest okres regeneracji i odpowiednia ilość snu.
Po trzydziestce
To okres w którym kości,mięśnie, ścięgna i więzadła są w doskonałej formie, dlatego większość ćwiczeń nauczysz się wykonywać z łatwością. Uwaga, to mit, że 30 roku życia zwalnia metabolizm i znacznie trudniej jest utrzymać ciało w dobrej kondycji. Wręcz przeciwnie, w wieku 30 lat organizm jest w świetnej formie. Dowodzą temu sportowcy, którzy po 30 roku życia osiągają życiowe rekordy oraz fakt, że wówczas o wiele łatwiej jest przebudować tkankę tłuszczową w tkankę mięśniową.
Po 40 roku życia...
...wcale nie musisz rezygnować z aktywności fizycznej. Wręcz przeciwnie, to właśnie sport i ćwiczenia mogą spowolnić procesy starzenia i sprawić, że będziesz czuć się młodo i pełnym sił witalnych. Pamiętaj jednak, że możesz odczuwać osłabienie kondycji i możesz potrzebować więcej czasu na regenerację niż 20 lat temu. Twoje mięśnie również mogą być nieco słabsze, dlatego warto minimalnie zmniejszyć obciążenie lub długość i intensywność treningu. Po 40-tce więzadła i stawy osłabiają się, dlatego pamiętaj o rozciąganiu zarówno przed jak i po treningu. Szukaj nowych wyzwań i nie bój się próbować nowych sportów. W końcu kiedy jak nie teraz?
A po 50-tce?
Tak, tak, mając 50 lat równie dobrze możesz wskoczyć w sportowy strój i wybrać się na siłownię. Po 50 roku życia szybciej się męczysz i o wiele dłużej regenerujesz, jednak mimo to ruch powinien być nierozłączną częścią Twojego życia. Wysiłek fizyczny wzmacnia płuca i serce, pomaga uregulować ciśnienie krwi. U kobiet rozpoczyna się czas menopauzy, któremu towarzyszą zaburzenia gospodarki hormonalnej, uderzenia gorąca, bezsenność, bóle głowy, wrażliwość. Negatywne emocje można rozładować właśnie za pomocą aktywności fizycznej. Spróbuj wybrać się na taniec albo zumbę - to aktywność, która nie tylko pomoże Ci zachować zdrowie i kondycję, ale także da Ci dużo rozrywki i radości.
Masz 60 lat? Nadal nie jest za późno!
Mimo, że wydolność organizmu spada nawet o 60%, to wciąż możesz praktykować swoje ulubione dyscypliny sportowe. Aby jednak aktywność była bezpieczna, musisz się odpowiednio do niej przygotować. Trening powinien być poprzedzony długą serią rozgrzewki i rozciągania. Musisz także pamiętać o odpowiedniej diecie, suplementacji, odpoczynku i regeneracji.
Warto również sprawdzić czy nie grożą Ci choroby związane z podeszłym wiekiem takie jak osteoporoza. Możesz to sprawdzić np. za pomocą badania genetycznego. Jeśli obawiasz się wprowadzić ćwiczenia, zawsze możesz skonsultować się ze swoim lekarzem i zapytać o radę.
Jeżeli nigdy wcześniej nie praktykowałeś żadnej aktywności fizycznej pamiętaj, by na początek wybrać coś lekkiego na przykład nordic walking, spacery, jazdę na rowerze, basen, jogę. Pamiętaj także o regularnych badaniach i kontrolowaniu stanu zdrowia u lekarza rodzinnego.