Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje – ponad 422 miliony osób choruje na cukrzycę. Potrzebujemy zmian, potrzebujemy skutecznej diagnozy i narzędzi które pomogą zwalczać tę niebezpieczną chorobę. Chcesz wiedzieć jak wygląda obecna sytuacja?
Ile osób choruje na cukrzycę?
Według Światowej Organizacji Zdrowia 422 miliony dorosłych na całym świecie choruje na cukrzycę. To zatrważająca liczba. Dla porównania w 1980 r. ilość osób dotkniętych chorobą wynosiła “zaledwie” 108 milionów. Oznacza to, że w przeciągu 3 dekad, liczba przypadków wzrosła czterokrotnie! Największy odsetek chorych dotyczy krajów wysoko i średnio rozwiniętych. To doskonale obrazuje korelację naszej “wysoko rozwiniętej”, pełnej sztucznego jedzenia diety z liczbą przypadków chorobowych.
Jak sytuacja wygląda w Polsce?
W polsce choruje ponad 2 miliony osób, a rozpowszechnienie cukrzycy sięga 9,5%. Przypadki niezdiagnozowane i nieleczone to od 600000 do 1 mln osób.
Prognozy nie są zadowalające i wskazują, że liczba ta będzie wzrastać z roku na rok.
Liczba zgonów
Problemy z poziomem glukozy, w ciągu jednego roku, stały się przyczyną śmierci 3,7 miliona osób. Wśród nich 1,5 miliona zmarło bezpośrednio z powodu cukrzycy lub jej powikłań. Cukrzyca diagnozowana jest wciąż za późno. Gdy stadium choroby jest zaawansowane, leczenie staje się bardzo ciężkie, a często tradycyjne leki pozostają bezradne.
Wczesne wykrycie
Niektóre czynniki ryzyka takie jak geny, wiek, płeć są nie do pokonania. Inne, takie jak zdiagnozowana nadwaga, otyłość, niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów możemy modyfikować i zmieniać tak, by zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby. Obecnie mamy do dyspozycji szereg narzędzi, które pozwolą sprawdzić także genetyczne podłoże choroby. Dzięki skutecznej diagnozie można nigdy nie dopuścić do wystąpienia cukrzycy lub zwalczyć ją na bardzo wczesnym etapie.
Nadwaga i otyłość to dwa główne czynniki sprzyjające chorobie
Według danych z 2014 roku 1 osoba na 3 ma nadwagę, a 1 na 10 zdiagnozowaną otyłość. To dwa główne czynniki sprzyjające wystąpieniu cukrzycy typu 2. To właśnie dlatego ten rodzaj obejmuje aż 90-95% wszystkich przypadków.
Powikłania
Oprócz trudu związanego z samą chorobą, towarzyszy jej także szereg niebezpiecznych powikłań.
Cukrzyca jest najpopularniejszą przyczyną pojawiania się ślepoty u osób od 20 do 74 roku życia i przyczyną 60% nieurazowych amputacji kończyn.
60%-70% pacjentów z cukrzycą zmaga się z uszkodzeniami układu nerwowego. Dodatkowo pojawia się zwiększone ryzyko chorób serca i zawału, uszkodzenie naczyń krwionośnych, nerek.
Spojrzenie na przyszłość
Konieczne jest poszerzenie świadomości i wiedzy Polaków oraz ludzi na całym świecie na temat cukrzycy. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że wprowadzenie kilku tak naprawdę prostych nawyków może uratować im życie. Często nie wiedzą, że dieta którą stosują od zawsze, jest szkodliwa i niebezpieczna. Co najważniejsze, nie zdają sobie sprawy, że w dzisiejszych czasach badania genetyczne są pomocą dostępną na wyciągnięcie ręki Jeszcze parę lat temu mogli sobie na nie pozwolić jedynie milionerzy i celebryci, bowiem kosztowały kilkanaście tysięcy dolarów. Dziś każdy z nas może skutecznie diagnozować choroby i wprowadzać skuteczne leczenie.