Zły, szkodliwy niezdrowy – to najczęstsze określenia jakie słyszymy na temat glutenu. Odrzucamy pszenicę nie zdając sobie sprawy dlaczego ma ona zły wpływ na organizm. Czy rzeczywiście chodzi tylko o gluten? Czy rzeczywiście aż tak źle wpływa na organizm? Badań i opinii jest tak wiele, często można pogubić się od nadmiaru informacji. Przed Tobą gluten w całej swej okazałości. Sprawdź i sam zdecyduj czy jest on szkodliwy, czy może jednak potrzebny człowiekowi…
Czym jest gluten?
Gluten to białko złożone z gluteniny i gliadyny, które razem tworzą ciągliwy, lepki związek. W największych ilościach występuje on w pszenicy, jęczmieniu i życie. Mimo niewielkich właściwości odżywczych znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle, bowiem ułatwia wypiekanie pieczywa, dzięki niemu ciasto staje się kleiste, rozciągliwe, jest nośnikiem aromatów i przypraw. Znajduje się nie tylko w pieczywie, ale dodawany jest także do mięs, słodyczy, przetworów, przypraw i występuje pod takimi nazwami jak: słód, skrobia, naturalny aromat, hydrolizowane białka roślinne.
Gluten jest szkodliwy bo…
- Ze względu na swoje kleiste właściwości przyczynia się do nieprawidłowego funkcjonowania jelit. Jego spora część pozostaje nastawiona i przyczynia się to do występowania takich objawów jak:
- Zaparcia;
- Wzdęcia;
- Ból brzucha;
- Biegunka;
- Zmniejszenie ilości flory bakteryjnej.
- Ma wpływ na wydzielanie zonuliny. Związek ten niszczy śluzówkę jelit i przyczynia się do powstawania zespołu przeciekającego jelita. Cząsteczki pokarmu, które przedostają się do krwi są rozpoznawane przez układ immunologiczny jako obce, co prowadzi do powstania stanu zapalnego.
- Dla wielu osób działa on szkodliwie. Coraz częściej spotykamy się z sytuacją, gdy organizm nie jest w stanie w ogóle przyswoić glutenu. Wyróżniamy wówczas trzy rodzaje dolegliwości: celiakię, alergię i nietolerancję na gluten. Ich objawy są dość podobne i charakteryzują występowaniem:
- Skurczów żołądka;
- Wzdęć;
- Biegunki;
- Pokrzywki;
- Ogólnego osłabienia i zmęczenia.
Odrzucanie glutenu jest szkodliwe bo…
- Często zawarty jest w składnikach, które naturalnie nie zawierają glutenu, ale są nim zanieczyszczone. Zawierają one cenny błonnik, witaminy z grupy B, żelazo, kwas foliowy, wapń, cynk i selen. Skrupulatne wykluczenie glutenu pozbawia nas wielu potrzebnych witamin i minerałów.
- Często błędnie uznaje się produkty “gluten free” za zdrowe. Gluten wpływa na sprężystość, lepkość i plastyczność wypieków, dlatego, aby produkty zachowały swoje właściwości dodaje się do nich sztuczne zagęszczacze, tłuszcz, cukier, syrop glukozowo-fruktozowy.
- Usuwamy z diety pełnoziarniste produkty wykonane z pszenicy, żyta, jęczmienia, które powinny być podstawą codziennej, zbilansowanej diety.
Gluten czy może pszenica?
Bardzo często mylimy szkodliwość związaną z glutenem, ze szkodliwością pszenicy. Dawniej istniała tzw. samopsza, zawierająca 14 chromosomów, dziś pszenica zawiera 42 chromosomy i jest swego rodzaju wytworem genetyków, którzy stworzyli najbardziej zmieniony genetycznie produkt na świecie. W latach 60/70 prowadzono eksperymenty w celu stworzenia produktu, który będzie dawał większe plony. Usunięto kilka genów, wstawiono parę nowych i udało się – uzyskano pszenicę, która ma duże ziarna, szybko rośnie, jest odporna na pleśń, grzyby, pasożyty, suszę. Szkoda, że nikt nie pomyślał czy ta “nowa pszenica” nie jest przypadkiem szkodliwa dla człowieka. A szkoda, bowiem współczesne badania donoszą, że
- wzmaga ona wydzielanie insuliny, co wzmaga odczucie głodu;
- powoduje wzrost poziomu glukozy we krwi, co może doprowadzić do rozwoju cukrzycy;
- prowadzi do wzrostu poziomu trójglicerydów we krwi, prowadząc do wystąpienia miażdżycy i zawału serca.
Dodatkowo jest to produkt wysoce przetworzony, poddawany wielokrotnej obróbce mechanicznej i termicznej. Pszenica jest pozbawiona znacznej ilości błonnika
witamin B1, B2, B3, E, kwasu foliowego, wapnia, fosforu, cynku, miedzi i żelaza.
Czy wiesz już co jest dla ciebie szkodliwe? Czy zdecydujesz się odrzucić gluten, albo chociażby białą mąkę? Jeśli chcesz mieć pewność, zbadaj się! Możesz wykonać test cytotoksyczny, który sprawdzi nietolerancję na pszenicę i inne zboża lub bardziej dokładniejszy test genetyczny, który jednoznacznie określi występowanie lub nieobecność nietolerancji na gluten.