Po czterdziestce wcale nie musisz zwalniać tempa. Masz przecież plany, marzenia. Zamiast spędzać czas w przychodniach i szpitalach, a pieniądze wydawać na leki, lepiej realizować swoje pasje i spełniać się w życiu. Do tego potrzeba jednak zdrowia i energii. By choroba nie odebrała Ci sił witalnych, warto robić wszystko, by nie dopuścić do jej powstania i zwalczyć, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy.
Dbaj o siebie!
Zdrowa dieta to podstawa. Po 40 r.ż warto wprowadzić diety produkty bogate w fitoestrogeny czyli soję, otręby pszenne, jabłka, owoce jagodowe, siemię lniane. Potrzeba także sporej dawki wapnia, który wzmacnia kości, stawy i zapobiega nadmiernej demineralizacji prowadzącej do powstania osteoporozy. Warto także zaprzyjaźnić się z zieloną herbatą i pić duże ilości wody.
Niezwykle ważna jest także aktywność fizyczna. Regularne ćwiczenia, zwłaszcza te na świeżym powietrzu, są zbawienne dla całego ciała. Przyspieszają metabolizm, dotleniają organizm, wzmacniają układ krwionośny. Nie potrzeba wykonywać katorżniczych treningów na siłowni. Wystarczy spacer, jazda na rowerze, coś, co będzie jednocześnie rozrywką i zabawą. Może taniec, zumba, fitness?
Dla zachowania równowagi konieczna jest również dobra kondycja psychiczna. Warto znaleźć czas dla siebie, zadbać o swoją urodę, oderwać się od codziennych obowiązków i pobyć chwile sam na sam ze sobą.
Przegląd obowiązkowy
Aby mieć pewność, że organizm funkcjonuje prawidłowo konieczna jest stała kontrola wszystkich podstawowych parametrów. Minimum badań, które należy wykonywać w średnim wieku to:
- Morfologia
To podstawowe badanie krwi pomoże wykryć niedobory, anemię, cukrzycę, nawet nowotwory.- Poziom cukru we krwi
Wraz z wiekiem wzrasta prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę, dlatego warto wykonywać proste, profilaktyczne badanie tzw. glukozę. Jeśli w naszej rodzinie zdarzały się przypadki cukrzycy, mamy nadciśnienie, zwiększony poziom cholesterolu lub nadwagę, to należymy do grupy podwyższonego ryzyka zachorowalności na tę chorobę. Wówczas należy stale kontrolować poziom cukru we krwi.- Hormony tarczycy
Problemy z tarczycą są dość częste po 40 r. ż. Wypadanie włosów, zmęczenie, wzrost masy ciała, zaparcia, zmiany nastroju to pierwsze sygnały, że coś może być nie tak.- Badanie moczu
Pozwala ono sprawdzić czy nerki i wątroba funkcjonują prawidłowo. To podstawowe badanie jest w stanie wykryć m.in. cukrzycę i żółtaczkę.- Poziom makro i mikroelementów
Niektóre pierwiastki wraz z wiekiem zyskują na znaczeniu. Warto zwrócić uwagę na te, związane z prawidłowym rozwojem kości i mięśni, czyli wapń i fosfor. Aby zadbać o właściwe funkcjonowanie serca i układu naczyniowego, musisz utrzymywać także właściwy poziom magnezu. - Poziom cukru we krwi
Zrób więcej
Podstawowe badania nie są w stanie wykryć wszystkich dolegliwości, nie wykrywają również chorób na wczesnym etapie, powiem są one zazwyczaj mało specyficzne. Wówczas można zrobić nieco więcej i wykonać np. zestaw badań genetycznych przeznaczonych dla kobiet po 40 r.ż. Jak np. “DNA Zdrowa Kobieta 40+”. Pakiet zawiera analizę 65 genów związanych z dolegliwościami charakterystycznymi dla kobiet w średnim wieku takimi jak: osteoporoza, rak piersi, zakrzepica, miażdżyca. Sprawdza również zdolność organizmu do usuwania toksyn, które zatruwają organizm i prowadzą do powstawia wielu schorzeń.
Z wiekiem wzrasta również prawdopodobieństwo powstania nowotworu, dlatego badania sprawdzają ryzyko jego wystąpienia, a wypadku pozytywnej diagnozy, dostarcza informacji jakie zmiany należy wprowadzić, by wystrzec się przykrych skutków choroby.
Im jesteśmy starsi, tym więcej leków zdarza nam się przyjmować. Nie zawsze jednak są one skuteczne, często jedynie nadwyrężają przewód pokarmowy i zatruwają od środka. Analiza genów związanych z oddziaływaniem na ponad 73 rodzaje genów da odpowiedź jakie leki stosować, by jak najszybciej pozbyć się choroby i nieprzyjemnych objawów.
Po czterdziestce czas rozpocząć drugą młodość. Nie daj się chorobom! Zadbaj o ciało i umysł, profilaktyka może zdziałać naprawdę wiele.